Odnawialne źródła energii w gminie bez odwrotnego obciążenia
Samorząd, który „zatrudnia" firmę do realizacji inwestycji instalowania panel słonecznych i wymiany pieców mieszkańcom występuje jako inwestor, a nie generalny wykonawca, zatrudniający podwykonawców.
W listopadzie 2018 r. gmina wystąpiła o interpretację przepisów o VAT. Wyjaśniła, że realizuje inwestycję w odnawialne źródła energii. Polega ona w szczególności na zakupie i montażu instalacji fotowoltalcznych oraz wymianie pieców c.o. na kotły na biomasę. Instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane w większości na dachach budynków mieszkańców i częściowo użyteczności publicznej. Natomiast wymiana pieców c.o. została dokonana wyłącznie w budynkach mieszkańców.
Z wniosku wynikało, że inwestycja jest realizowana na podstawie kontraktu z wyłonionym przez gminę wykonawcą. Jednocześnie samorząd podpisał umowy z mieszkańcami.
Samorządowcy uważali, że w opisanym przypadku gmina występuje w roli inwestora, a przeprowadzenie całego procesu inwestycyjnego jest niezależne od świadczenia usług na rzecz mieszkańców. Jedynie gdyby firma-wykonawca zleciła innemu podatnikowi VAT realizację usług budowlanych, to z tytułu tej transakcji będzie zobowiązana do rozliczenia podatku należnego na zasadzie mechanizmu odwróconego obciążenia.
Innego zdania był jednak fiskus. Uznał, że to mieszkaniec podpisując z gminą umowę występuje w roli inwestora, a gmina realizując inwestycję działa w charakterze głównego wykonawcy. W konsekwencji wykonawca, który świadczy usługi na rzecz gminy jest podwykonawcą a ta ma obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta